top of page
00intPage_banner_1b-23-23.jpg

העסקת אנשים
עם מוגבלות

איך להצליח בהעסקה?

קליטה

  • משקלטתם עובד עם מוגבלות, המטרה הארגונית היא שילוב מקצועי וחברתי שלו על מנת שישתלב ויתרום לארגון ככל העובדים. באפשרותכם לקדם מטרה זו על ידי התאמה של דרכי הניהול שלכם.

  • זכותכם כמנהלים להגדיר לעובדים ציפיות ודרישות ולצפות מהם לתפוקות, וזכותם של עובדים עם מוגבלות לקחת חלק ככל העובדים בתהליכים ארגוניים, כמו הערכה ומשוב, קידום, שיפור בתנאים או תגמול.

  • לעובדים רבים עם מוגבלות חשוב מאוד לא לקבל יחס מיוחד המבדיל אותם מיתר העובדים. בשילובם בעבודה חשוב ליישם שוויון זכויות וחובות מלא, תוך הנגשת סביבת העבודה והתפקיד כך שיוכלו לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר.

מה כדאי לעשות לפני קליטת עובד/ת עם מוגבלות בארגון?

תהליך הקליטה של עובד עם מוגבלות מתבצע על פי אותם שלבים של קליטת עובד חדש, המקובלים בארגון.
להלן כמה דברים שכדאי לבצע לפני קליטת עובד עם מוגבלות לארגון:

 

בצעו שיחת הכנה עם העובד טרם קליטתו והסבירו לו מה צפוי לו בימים הראשונים לעבודתו. אם אפשרי, ערכו עמו סיור מקדים במקום העבודה טרם התחלת עבודתו, על מנת שיכיר את המקום ואת הצוות.


במקרה שקיים גוף השמה וליווי שיקומי המלווה את העובד, שוחחו גם עמו ובדקו כיצד יוכל לסייע בתהליך הקליטה של העובד בארגון. כמו כן, יש לברר מול העובד טרם קליטתו האם ברצונו לקיים שיחת הכנה/ הדרכה לצוות. שימו לב- שיחת הכנה או הדרכה לצוות עם קליטת העובד תעשה אך ורק באישור העובד ובידיעתו.


ביצוע התאמות נדרשות לסביבת העבודה ו/או לעמדת העבודה האישית במידה ובתהליך הגיוס עלה הצורך. חשוב לדעת, כי על פי חוק, מעסיקים מחויבים בביצוע התאמות עבור עובדים עם מוגבלות, כדי לאפשר להם להשתלב בעבודה ככל עובד. יש לוודא כי כל תהליך מתן הטמעת ההתאמות נעשה ביחד עם העובד ובהתאם לצרכים הפרטניים שלו. לקריאה על מתווה ההתאמות לחצו כאן. לקריאה על מימון התאמות במגזר הפרטי לחצו כאן.

מה חשוב לומר לעובד עם מוגבלות בשיחת פתיחה?

הפחיתו עמימות ואי וודאות באמצעות הסברים והנחיות

בהתאם לצורך, פרטו בהרחבה רבה יותר מהרגיל על התפקיד והמטלות הנדרשות בו. יש לוודא בשלב זה כי ישנו תיאום ציפיות ברור באשר לכניסה לתפקיד והיעדים הנדרשים במסגרת התפקיד. הסבירו באופן מובנה והשתמשו בהנחיות כתובות. אם העובד מלווה על ידי גוף השמה וליווי שיקומי, מומלץ לשלבו בשיחה ולהתאים יחד את המטלות וההדרכות ליכולתו ולתפקודו של העובד.
 

התאמות במטלות

בדקו האם ישנן התאמות כלשהן, הנדרשות לעובד על מנת לאפשר לו לבצע את מטלותיו כראוי. זכרו, כי העובד מנוסה במציאת פתרונות הקשורים למוגבלותו, ולכן חשוב לשתף אותו ולהתייעץ עמו לגבי דרכים שיאפשרו לו לבצע את המטלות הנדרשות.  
בנוסף לכך, שאלו את העובד כיצד לעדכן את שאר חברי הצוות על ההתאמות שיבוצעו במטלות.

 

אפשרו כניסה הדרגתית לתפקיד

חשוב לקחת בחשבון, כי עקומת הלמידה של העובד עשויה להיות ארוכה יותר ולכן יש לאפשר לו כניסה הדרגתית לתפקיד.
 

ערכו תיאום ציפיות

מה אתם מצפים בטווח הקרוב? מה בהמשך? שאלו את העובד האם יש לו את כל הידע הנדרש על מנת להגיע ליעדים והביעו נכונות לבצע התאמות.
 

העובד מנוהל ע"י יותר ממנהל אחד?

מומלץ לקיים שיחה משותפת יחד עם המנהל הנוסף, במהלכה הסבירו לעובד בצורה ברורה ממי הוא יקבל הנחיות ומטלות ומהי החלוקה בין המנהלים.
 

נוהלי חירום

  • הסבירו לעובד את נוהלי החירום בארגון והציגו את הגורם מטעם הארגון שיסייע לו בעת הצורך. למשל, היכן נמצא הממ"ד או חדר הביטחון, האם להגיע לעבודה בזמן חירום, מי יסייע לו בשעת החירום וכדומה. כמו כן, יש להתאים את נהלי החירום במידת הצורך (לדוגמא כאשר ישנו עובד עם מוגבלות בניידות ונדרש חילוץ כאשר המעלית לא עובדת).

  • הציגו את צורת העבודה בארגון ואת הנורמות החברתיות המקובלות אצלכם באופן שימנע ניסוי וטעיה של העובד. למשל, מתי נהוג לצאת להפסקות? מתי מקובל להגיע לעבודה ומתי לצאת? כיצד נהוג לתקשר בארגון?

  • הסתייעות בעובד ותיק יותר, המכיר היטב ואת הנורמות בארגון, מהווה פתרון מקובל בארגונים רבים. בררו עם העובד האם היה מעוניין בחונך. אם ליווי עובד חדש על ידי חונך בתקופה הראשונה הוא חלק מנוהל ארגוני, הדגישו זאת בפניו.
     

יידוע הצוות

בררו עם העובד כיצד להציגו בפני חברי הצוות וכיצד היה רוצה שיתייחסו למוגבלותו, האם וכיצד היה רוצה להיעזר בחברי הצוות, והאם להסביר על התאמות שנעשו. אם העובד אינו מעוניין ליידע את הצוות על מוגבלותו - כבדו את זכותו לפרטיות.
 

עמדת העבודה

הציגו לעובד את עמדת העבודה שלו. שאלו האם יהיה לו נוח לשבת בה והביעו נכונות לבצע שינויים בהתאם לצורך, למשל במיקום השולחן או הריהוט בחדר, בסוג השולחן או הכיסא, בתאורה.

מומלץ להסתייע במתווה ההתאמות על מנת לבצע את תהליך מתן ההתאמות לעובד בצורה המיטבית. לקריאה נוספת על המתווה לחצו כאן

contactIs_strip-11.png

?הסתקרנתם? יש לכם שאלות

bottom of page